چگونه بهترین کاشی های سرامیکی را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین کاشی های سرامیکی را انتخاب کنیم؟

قبل از انتخاب به دقت فکر کنید. رو به جلو برنامه ریزی کنید. کاشی هایی که شما می خرید، چندین دهه همراه شما هستند. چیز ارزان همیشه اقتصادی نیست و انتخاب گران بهاترین کالا نیز بهترین حالت نیست.

خواسته ها و گزینه های خود را در نظر بگیرید، از تصوراتتان استفاده کنید؛ مجلات دکوراسیون داخلی را مطالعه کنید، به آینده نگری تولیدکنندگان نگاه کنید. به مکان های مختلف فروش بروید، شما به احتمال زیاد، کاشی های مطلوب خود را پیدا می کنید. قبل از نصب کاشی های سرامیکی، مطمئن شوید که شما بهترین فرد را برای این کار به خدمت گرفته اید. کارگر ماهر استخدام کنید و گواهینامه ی مهارت و کارهای قبلی او را بررسی کنید. زیرکار کاشی های کف بسیار مهم است، اگر زیرسازی به درستی انجام نشده باشد، این مسئله می تواند باعث شکسته شدن و ترک برداشتن کاشی ها در طی زمان شود. یک کارگر ماهر می تواند مقدار دقیق کاشی، چسب، دوغاب سیمان مورد نیاز برای یک اتاق را بگوید. فضای میان کاشی ها به سلیقه ی شخصی بستگی دارد اما این فاصله معمولا ۳ میلی متر برای کاشی کف، بین ۳-۵ میلی متر برای کاشی های با زوایای غیر یکسان، ۵-۸ میلیمتر برای کاشی های صنعتی و ۳ میلیمتر برای کاشی های دیوار است.

کاشی های تیره از کاشی های با رنگ روشن، گران تر نیستند بنابراین شما می توانید یک حمام زیبا و یا کدر را با پرداخت یکسان پول کاشی کاری کنید. مغازه های زیادی را جستجو کنید، قیمت ها و پیشنهادها از مغازه ای به مغازه ی دیگر، متفاوت است. همیشه این بهتر است که کاشی های سرامیکی درجه ی یک را خرید. حتما دلیلی وجود دارد که کاشی ها را درجه بندی می کنند. کاشی ها در نگاه اول یکسان هستند اما این تفاوت، پس از چند سال، بدین صورت نمایان می شود که کاشی های درجه سه شروع به ترک خوردن می کنند و خراب می شوند. تفاوت قیمت بین کاشی درجه یک و درجه سه زیاد نیست. به حرف فروشنده گوش ندهید، او تلاش می کند تا شما را متقاعد کند تا باور کنید که هیچ تفاوتی میان درجه یک و درجه سه وجود ندارد( Yugo، Mercedes نیست).

بازار ما پر از کاشی های ایتالیایی و اسپانیایی است. مواظب باشید، همه ی کاشی های ایتالیایی و اسپانیایی در ایتالیا و اسپانیا تولید نمی شوند. کارخانه هایی در رومانی، بلغارستان و یونان وجود دارد که کاشی های با کیفیت پایین تولید می کنند و قیمت این کاشی ها نیز بالاست. در پشت این کاشی ها هیچ نشانه ای از تولید کننده نیست که این مسئله نشان دهنده ی میزان کیفیت این کاشی هاست. کاشی های دیوار دوپخت هستند، لعاب خور هستند و ضعیف تر از کاشی های کف هستند. آنها خیلی لیز هستند، بنابراین باید در استفاده از آنها( به عنوان کاشی کف) هوشیار باشیم. مهم نیست که فروشنده سعی دارد چه چیزی به شما بگوید. فراموش نکنید که اکثر حوادث بوجود آمده در خانه ، در حمام اتفاق می افتد. کاشی ها مورد استفاده برای حمام، آشپزخانه و کریدورها باید ضد لیز( anti-slippery) باشد و کاشی های مورد استفاد در بالکن باید در برابر یخ زدگی مقاوم باشد. قبل از آنکه کاشی را خریداری کنید، آن را تست کنید، بر روی آنها راه بروید، روی آنها آب بریزید و ببینید که واکنش آنها با آب چگونه است. بررسی کنید که ضخامت کاشی چقدر است. کاشی های مجارستانی ارزان قیمت هستند اما نازک بوده و دوام ندارند. برای مکان هایی که عبور و مرور زیاد است، همیشه باید از کاشی های با کیفیت استفاد شود تا بیشتر عمر کنند. سرامیک های گرانیتی در این مکان ها بسیار مناسبند. کاشی های گرانیتی ناهموار و بی ارزش نیز وجود دارند. اگر شما می خواهید گرانیت های پولیش خورده و غیر پولیش خورده را ترکیب کنید، ابعاد کاشی ها را بررسی کنید. پولیش دادن باعث تغییر علامت های تجاری و نصب کردن کاشی می شود.
همیشه موارد مهم زیر را از روی جعبه ها یا کاتالوگ بررسی کنید:
مقاومت در برابر یخ زدگی
میزان جذب رطوبت
سرامیک های مورد استفاده در خارج ساختمان باید میزان جذب آب کمی داشته باشند.
ضخامت کاشی ( به طور متوسط ۸-۹ میلی متر)
سختی با توجه به معیار موهس( معیار سختی دارای گستره ی ۱ تا ۱۰ که در آن الماس سختی ۱۰ را دارد).برای کاشی کف، سختی در مقیاس موهس باید از ۵ بیشتر باشد.
مقاومت به سر خوردن. R9 کوچکترین نسبت ( برای کاشی های دیوار) است که بزرگترین مقدار R13 است.
مقاومت شیمیایی( برای کاشی های صنعتی)
ابعاد
در اغلب موارد تمام کاشی های موجود در یک گروه دارای ابعاد یکسانی نیستند.

انتخاب چسب کاشی مناسب قبل از این که شما کاشی کاری را انجام دهید
این مهم است که نوع صحیحی از چسب کاشی را برای چسباندن کاشی انتخاب کنید. تنها یک نوع چسب کاشی وجود ندارد که بتوان آن را برای انواع مختلف کاشی و زیر لایه استفاده کرد. هیچ وقت یک چسب کاشی را به دلیل ارزان بودن آن، نخرید. و از ترکیب دوغاب سیمان و چسب نیز استفاده نکنید زیرا ترکیب آنها کیفیت حالتی که چسب و دوغاب سیمان، به تنهایی استفاده می شود را ندارد. تولید کنندگان عمده ی چسب کاشی اندک هستند. شعبه های متداول عبارتند از Tiss،Dunlop، BAL و Ardex. قیمت این چسب ها می تواند با توجه به مکانی که آنها را خریداری کردیم، متفاوت باشد.

اگر شما بر روی چوب کاشی کاری کنید، پس نیازمند آن هستید که از چسب های انعطاف پذیر استفاده کنید تا در هنگام انبساط و انقباض، ترک و شکستگی ایجاد نگردد و کاشی ها از کف جدا نگردند.

وقتی که در حال ثابت کردن کاشی های تولید ی از سنگ های طبیعی مانند ماربل و گرانیت هستید، خیلی مواظب باشید. از لحاظ جلوه باید چسبی را انتخاب کنید که رنگی مشابه با رنگ این نوع کاشی ها داشته باشد. مثلا وقتی در حال چسباندن کاشی های گرانیت سیاه هستید، باید یک چسب سیاه رنگ یا تیره رنگ انتخاب کنید. این نوع از کاشی ها همواره باید بوسیله ی یک ماله ی ته صاف، ثابت شوند زیرا اگر از یک ماله ی دارای کف دندانه دار استفاده کنید، ممکن است آثار ماله بر روی ماربل باقی بماند. کاشی های تولید ی از سنگ های طبیعی مانند ماربل به آسانی لک بر می دارند و باید مراقبت خاصی در هنگام ثابت کردن آنها، انجام دهید. شما ممکن است همچنین مجبور باشید قبل از اینکه کاشی را دوغاب دهید، با یک پوشش کاشی را بپوشانید زیرا دوغاب می تواند بر روی کاشی لک ایجاد کند. گیرش سریع چسب یک ایده ای خوب است اما شما باید در هنگام استفاده از این نوع چسب ها، سرعت عمل داشته باشید. استفاده از یک چسب با گیرش سریع در یک روز گرم ممکن است این مشکل را پدید آورد که چسب زودتر از اینکه در جای دقیق خود قرار گیرد، به زیرلایه بچسبد.

برچسب ها
اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بیان کنید

Toggle This