رنگ سرامیک چیست؟

رنگ سرامیک چیست؟

حتما تا به حال موارد استفاده از رنگ‌های سرامیک را در جا‌های مختلف دیده‌اید ولی از ماهیت این رنگ‌ها اطلاع نداشته‌اید. با این مطلب همراه باشید تا جذابیت‌های رنگ‌های سرامیک و کاربرد آنها را ببینید. در این مطلب به زبان ساده برای شما توضیح می‌دهیم که چگونه علم شیمی، دنیای زیبای رنگ‌ها را ایجاد می‌کند. در واقع با تغییراتی در ساختار عناصر و ترکیب آنها با یکدیگر، رنگ‌های سرامیکی جذاب خلق می شوند.

رنگ‌های سرامیک برای استفاده در لعاب‌کاری فلزات و یا سفال به کار می روند. کربنات و اکسید‌های بعضی فلز‌ها بیشترین انواع رنگ‌های سرامیکی را تشکیل می‌دهند. از جمله این ترکیبات می‌توان به کربنات کبالت، اکسید کبالت، اکسید کروم، اکسید آهن قرمز و کربنات مس اشاره کرد. این ترکیباتی که نام بردیم طیف مختلفی از رنگ‌ها را ایجاد می‌کنند. این رنگ‌ها بر اساس ماده‌ای که با آن ترکیب می شوند و همچنین درجه حرارت، تغییر می‌کنند. بنابراین به این شکل رنگ سرامیکی تولید می‌شود.

کبالت

از کربنات کبالت و اکسید کبالت، معمولا برای تولید طیف‌های مختلف رنگ آبی، استفاده می‌شود. رنگ تولید شده می‌تواند از آبی پاستلی روشن تا آبی تیره متغیر باشد و این روشنی و تیرگی، مربوط به نوع اکسید شدن و درجه حرارت است. بهر حال ترکیب منیزیوم با کبالت، رنگ بنفش، صورتی و یا آبی مایل به بنفش تولید می‌کند و رنگ ایجاد شده در این ترکیب به نوع اکسید شدن و میزان هر کدام از عناصر بستگی دارد. از کبالت برای ایجاد رنگ سیاه نیز استفاده می‌شود.

کبالت

 

کروم

اکسید کروم یکی از پر‌کاربرد‌ترین‌ها برای تولید رنگ سرامیک است. از این ترکیب برای تولید رنگ سبز استفاده می شود. همچنین با ترکیب اکسید کروم با مس، رنگ قهوه‌ای به وجود می‌آید. در تولید لعاب نیز ترکیب اکسید کروم با قلع یک نوع رنگ صورتی تولید می‌کند.

کروم

آهن قرمز

از اکسید آهن قرمز برای تولید رنگ‌های قرمز و قهوه ای استفاده می شود. اینکه چه طیفی از قرمز ایجاد شود به ترکیبات دیگر بستگی دارد. در تولید رنگ‌های سرامیکی، آهن قرمز تا حد زیادی انعطاف پذیر است و رنگ‌هایی که میتوان با آن تولید کرد، در درجه حرارت‌های مختلف، تغییر می‌کند. در ترکیب آهن قرمز با پتاسیم، رنگ آبی آسمانی تولید می شود. در ترکیب با باریم هم رنگ زرد تولید می‌گردد. همچنین ترکیب اکسید آهن قرمز با کلسیم، رنگ زرد روشن و یا سبز روشن ایجاد می‌کند که این تفاوت به درجه حرارت بستگی دارد.

مس

کربنات مس معمولا برای تولید رنگ سبز به کار می‌رود، همچنین از کربنات مس برای تولید رنگ فیروزه‌ای و قرمز های براق استفاده می شود.

 

اکسید‌ها و ترکیبات دیگر

همان طور که گفتیم اضافه و کم کردن اکسید‌ها از ترکیب رنگ سرامیکی باعث بوجود آمدن نتایج مختلف می‌شود. باید به این نکته هم اشاره کنیم که این ترکیبات باید در محیط های استاندارد انجام شوند چون برخی از آنها مانند باریم بسیار سمی هستند و حتی بعد از پخت هم ممکن است خواص سمی خود را حفظ کنند و به مرور در محیط تبخیر شوند. از دیگر اکسید‌هایی که در صنعت رنگ‌های سرامیکی از آنها استفاده می‌شود می‌توان به اکسید آلومینیوم، آلومینوم سیلیکا و اکسید سرب اشاره کرد. تمام این اکسید‌ها خاصیت شبکه‌ای دارند یعنی به خودی خود رنگی ندارند ولی طیف رنگی که با آن ترکیب می‌شوند را درخشان می‌کنند. از دیگر کاربرد این اکسید‌ها این است که برای براق کردن و یا مات کردن رنگ استفاده می‌شوند. باز هم می‌گوییم این اکسید‌ها مانند اکسید سرب بسیار سمی هستند به شکلی که از آنها به ندرت در ترکیبات رنگ سرامیکی باید استفاده شود و گرنه نیاز به دقت و ترکیبات دیگری است که میزان اثرات سمی این مواد را در محیط کمتر کنند.

کاربرد رنگ‌های سرامیک

معماری

شیشه‌های رنگی از گذشته تا کنون در معماری داخلی و همچنین نما، بسیار کاربرد داشته است.این شیشه‌های رنگی با استفاده از رنگ‌های سرامیکی تولید می شوند. استفاده از رنگ سرامیک بر روی شیشه به غیر از زیبایی باعث می شود که مقاومت شیشه تا حدی بیشتر شود. همچنین استفاده از شیشه‌های رنگی در ساختمان‌ها تاثیرات روانشناختی مثبتی بر روی افراد دارد و باعث می شود انرژی خورشید به مقدار زیاد در ساختمان ذخیره نشود و در فصل‌های گرم این ویژگی بسیار مفید خواهد بود.

دکوراسیون داخلی

استفاده از شیشه‌های رنگی در دکوراسیون داخلی واقعا زیبا و هیجان انگیز است. دکوراسیون مدرن امروزی هیچ حد و مرزی ندارد و این شیشه‌های رنگی در تولید میز‌های شیشه ای و پلکان‌های زیبا و دیگر اشیای رنگی امکانات بیشتری به این نوع دکوراتور‌ها می‌دهند.

رنگ سرامیک بر روی شیشه

ظروف

یکی از معمول‌ترین کاربرد‌های رنگ‌های سرامیکی در صنعت ظروف است. این رنگ‌ها قابلیت این را دارند که بر روی انواع ظروف چینی، سفال، سرامیک، شیشه و چینی استفاده شوند. همچنین ترکیب این رنگ های سرامیکی با نقره و دیگر فلزات قیمتی، هم ترکیب می شوند و نقوش بسیار زیبا و نفیسی ایجاد می‌کنند.

ظروف سرامیک

صنعت کاشی و سرامیک

در نهایت مهم‌ترین استفاده‌ای که از رنگ‌های سرامیکی می‌شود، همین کاشی و سرامیکی‌است که ما در زندگی خود هر روز آنها را می‌بینیم. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم بدون وجود لعاب، هیچ سرامیکی وجود ندارد. برای تولید یک قطعه سرامیک باید ابتدا کاشی سفالی را در خمیر لعاب فرو ببریم و این لعاب شامل اکسید کلسیم و سلسیکا است و برای تولید سرامیک‌های رنگی هم نیاز به اکسید‌های کروم، مس و غیره داریم.
این لایه‌های سرامیکی با رنگ‌های زیبا و مختلف ماهیتی اصلی سرامیک هستند. که بر روی شیشه و یا سفال قرار می گیرند و ویژگی‌های مهمی به آنها می‌دهند. مهم‌ترین ویژگی آنها زیبایی است و غیر از این باعث مقاومت بیشتر سفال و شیشه می شوند.همچنین تا حدودی عایق صدا و حرارت هستند. پیشینه تولید سرامیک و رنگ‌های متنوع در ایران بسیار طولانی است و در طی سال‌ها تغییرات فراوانی در تولید رنگ سرامیک بوجود آمده است برای آگاهی از این موضوع می‌توانید مقاله تاریخچه صنعت سرامیک را بخوانید.

سرامیک شیشه‌ای

 

برچسب ها
اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بیان کنید

Toggle This