راهنمای خرید کاشی و سرامیک

راهنمای خرید کاشی و سرامیک

همواره توجه داشته باشید جهت خريد كاشی های سراميكی علاوه‌ بر طرح و رنگ بايد به موارد ديگری نيز توجه داشته باشیم. تمام کاش های تولیدی دارای مشخصات خاصی می باشد از جمله این موارد محل استفاده (محیط خارجی ، داخلی ، صنعتی ، اماکن عمومی) – دیوار و یا کف – ضريب اصطكاك ( میزان لیزی ) – میزان سائيدگی – میزان جذب آب و درجه که معمولا به صورت كد و بر روی جعبه بسته بندی آن نوشته می شود می باشد.

كاشی های سرامیكی موجود در بازار اغلب بر دو نوع براق و یا غیر براق تقسیم بندی می شوند که بر اساس آن دارای ویژگی های خاصی می باشند (درجه ، جذب آب ، ضریب اصطكاك ، درجه سائيدگی ، مقاومت در برابر سرما). توجه داشته باشید از كاشی كف میتوان در ديوار استفاده كرد اما كاشی های ديوار را نمی توان به هیچ عنوان در كف به كار برد.

درجه :

یکی از عوام مهم در انتخاب کاشی درجه می باشد . همواره در تولیدات کاشی درجه يك بالاترین كيفيت محصولات تولیدی می باشد و هرچه قدر مقدار این عدد افزایش یابد به یک نسبت از کیفیت محصول کاهش می یابد .

با توجه به نوع درجه بندی محصولات تولیدی قیمت های آن نیز متفاوت می باشد.

اغلب محصولات تولیدی با درجه کیفی يك و دو مناسب استفاده در كف هستند.

كاشی تولیدی با درجه کیفی سه از استحكام كافی برای محل های پر تردد را ندارد و بيش‌تر در ديوار استفاده می شود.

درجه سائیدگی :

در تولیدات کاشی و سرامیک استاندارد PEI (Porcelain and Enamel Institute ) میزان درجه‌بندی سائيدگی محصولات می باشد توجه داشته باشید که هر چقدر درجه کیفی این عدد بالا تر باشد کاشی دارای مقاومت بیشتری در برابر سائیدگی را دارد.

فقط كاشی های براق دارای این نوع درجه بندی هستند، و اگر قصد خرید كاشی غيربراق را دارید چنين درجه‌بندی را بر روی برچسب آن پيدا نخواهيد كرد.

با توجه به اینکه كاشی های استفاده شده در دیوار نیازی به مقاومت بالا در برابر سائدگی ندارند و بيش‌تر جنبه تزئيناتی را دارند می تواند از درجه کیفی سایندگی یک و دو استفاده كرد و در هزینه ها صرفه جویی نمود.

کاشی هايی كه در درجه بندی سه از لحاظ سایندگی قرار می گيرند مقاومت متوسطی در برابر سائيدگی دارند لذا بيش‌تر مناسب استفاده در فضاهای مسكونی می باشند.

كاشی هايی که درجه کیفی سایندگی آن ها چهار می باشد مقاومت بسيار بالايی در مقابل سائيدگی دارند و مناسب برای استفاده در تمامی فضاهای مسكونی و برخی از فضاهای تجاری(فضاهایی که تردد در آنها کمتر است) می باشند . كاشی هايی که درجه کیفی سایندگی آن ها پنج می باشد بيش‌ترين مقاومت در درجه کیفی سایندگی را دارا می باشند و برای استفاده در تمامی فضاهای تجاری مناسب هستند.

درجه جذب آب :

ميزان جذب آب کاشی (Water Absorption) طبقه‌بندی مهم ديگر در انتخاب کاشی های سرامیکی در هنگام خريدن كاشی می باشد که در هنگام خرید بايد به آن توجه كنيد.

این نوع درجه کیفی اطلاعاتی در خصوص نحوه انتخاب کاشی با توجه به رطوبت موجود در آن محل استفاده را به شما می دهد.

چهار نوع دسته بندی در این نوع درجه بندی موجود میباشد كه در آن‌ها نام و درصد جذب آب يك كاشی بيان می شود هر چقدر میزان این عدد کمتر باشد مقدار نفوذ پذیری رطوبت به کاشی کمتر می شود.

كاشی غيرشيشه‌ای که بيش از ۷ درصد وزن خود آب جذب می كند این نوع کاشی ها و مناسب برای استفاده در فضاهای بیرونی و مرطوب (ماننده حموم و دستشویی ) نمی باشند.

كاشی نيمه‌ شيشه‌ ای که بين ۳ تا ۷ درصد وزن خود آب جذب می كند و فقط جهت استفاده در فضاهای خشك و داخلی خانه مناسب می باشند.

كاشی شيشه‌ای بین ۰٫۵ تا ۳ درصد وزن خود آب جذب می كند این نوع کاشی ها سرامیك نام دارند. از سرامیك‌ها در كف نیز می توان استفاده نمود و نیاز شما در کاشی کاری منزل را برطرف خواهد نمود.

كاشی شيشه‌ای کمتر از ۰٫۵ درصد وزن خود آب جذب می كند و جز دسته‌ بندی غیرقابل‌ نفوذ قرار می گیرد .

ضریب اصطکاک (میزان لیزی ):

ضريب اصطكاك(C.O.F (Coefficient Of Friction به مقاومت كاشی در برابر ليزخورد اشاره دارد. هرچه ميزان این ضریب بيش‌تر باشد كفی كه با اين كاشی فرش شده باشد از ضریب اطمینان بالاتری نسبت به لیز خوردن برخوردار است (در اصلاح احتمال سرخوردن افراد بر روی این نوع کاشی ها کمتر می شود).

اگر قصد خرید کاشی برای برای حمام خانه خود را دارید حتما به ضريب اصطكاك آن دقت كنيد. هر چه این عدد بيش‌تر باشد هنگام خارج شدن از حمام احتمال سرخوردن افراد بر روی این نوع کاشی ها کمتر می شود.

توجه داشته باشید ضريب اصطكاك بيش‌تر از ۵۰ برای مصارف مسكونی و ضريب اصطكاك بيش‌تر از ۶۰ برای مصارف تجاری مناسب می باشد.

مقاومت در برابر سرما:
اگر قصد استفاده از کاشی در فضای بیرونی را دارید این درجه بندی از اهمیت ویژه برخوردار است. مقاومت در برابر سرما به این اطلاعات را در اختیار شما می گذارد كه آيا كاشی مورد نظر توانايی مقاومت در برابر سرما را دارد يا خير. اگر از كاشی مورد نظر در فضاهای داخلی می خواهيد استفاده كنيد اين درجه‌ بندی از اهميت زیادی برخوردار نمی باشد.

برچسب ها
اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بیان کنید

Toggle This