راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه

قصد استفاده از کاشی و سرامیک در هر جایی از ساختمان داشته باشید، لازم است از میان تنوع فراوان کاشی‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف، انتخاب کنید. این تنوع اکثر موارد شما را سر در گم می‌کند. آشپزخانه قسمتی از خانه است که می‌توان از رنگ و مدل و اندازه‌های مختلف کاشی در آن استفاده کرد. استفاده از انواع مختلف در جای درست باعث می‌شود آشپزخانه شما دلنشین و پر از انرژی مثبت شود. بهر حال به قول دکوراتور‌ها آشپزخانه، قلب خانه است. پس در انتخاب کاشی برای آشپزخانه حساسیت به خرج دهید. برای انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه اول به این فکر کنید که قرار است این کاشی به خصوص در کجای آشپزخانه استفاده شود برای مثال کاشی‌های شیشه‌ای برای کف مناسب نیستند چون امکان لغزش روی آنها بسیار است. در ادامه به نکات اساسی در انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه می‌پردازیم.

کاشی و سرامیک آشپزخانه

محل نصب کاشی و سرامیک

قبل از اینکه یک کاشی بخصوص را انتخاب کنید، به جایی که قرار است کاشی در آن نصب شود دقت کنید. کاشی مورد نظر قرار است بالای اجاق نصب شود یا بین کابینت‌ها؟ اصلا دوست دارید کدام قسمت‌های آشپزخانه را کاشی کنید؟ برای بین کابینت‌ها کاشی های شیشه‌ای می‌توانند انتخاب مناسبی باشند و برای کف هم می‌توانید از سرامیک‌های ابعاد بزرگتر و طرح سنگی استفاده کنید. ولی بهر حال قبل از انتخاب کاشی و سرامیک اطلاعات دقیقی از مقاومت کاشی از فروشنده بگیرید.

جنس کاشی و سرامیک

جنس‌های مختلفی از کاشی و سرامیک وجود دارد که هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند. سرامیک‌هایی در ابعاد بزرگ و مقاوم مناسب استفاده در کف آشپزخانه هستند همچنین سرامیک‌ها برای کف باید تا حدودی ضد لغزش باشند. در حالیکه سرامیک‌های شیشه‌ای مناسب استفاده در دیوار‌ها هستند و نور را تا حد زیادی منعکس می‌کنند و در عین حال رطوبت را جذب نمی‌کنند. این خاصیت ضد رطوبت بودن یکی از ویژگی‌های مهم است که در کاشیکاری آشپزخانه باید به آن دقت کنید چون در آشپزخانه ممکن است آب و یا روغن روی کاشی ریخته شود. کاشی‌های سرامیکی برای بالای اجاق و یا پشت سینک ظرفشویی مناسب هستند. می‌توانید طرح بالای اجاق را متفاوت‌تر از جاهای دیگر آشپزخانه در نظر بگیرید. برای قسمت بالایی اجاق و بین کابینت‌ها می‌توانید از هر نوع سرامیکی استفاده کنید البته به شرطی که با دقت و ایمنی نصب شده باشند. کارشناسان ما در کاشیران اطلاعات دقیق‌تری درباره ویژگی‌های کاشی و سرامیک به شما می‌دهند.

 

انتخاب تم کلی آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما دارای کانتر و جزیره است باید طرح و رنگ کلی دیوار‌ها و کف را با آنها هماهنگ انتخاب کنید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید الگویی از طبیعت را در آشپزخانه‌تان خلق کنید یا به فضایی خنثی و مدرن علاقه دارید. انواع دیگری از تم‌ها وجود دارد که باید طبق آنها، مجموعه‌ای کاشی و سرامیک‌ها را برای کف و دیوار‌ها انتخاب کنید. برای مثال طرح سنگ و شن و ماسه و یا گرانیت برای تم طبیعی مناسب هستند. برای تم مدرن هم از انواع سرامیک‌ها در ابعاد بزرگ و کوچک ولی رنگ خنثی استفاده می‌شود که معمولا طرح ساده‌ای دارند. می‌توانید انواع‌ها تم‌ها را با هم ترکیب کنید ولی برای این کار باید محتاطانه عمل کنید تا آشپزخانه‌تان تبدیل به محیط وصله پینه‌ای نشود.

آشپزخانه با تم سنتی

هماهنگی کاشی و سرامیک با کابینت‌ها

چه قصد باز سازی آشپزخانه را داشته باشید و چه در فکر طراحی یک آشپزخانه جدید باشید باید به هماهنگی بین تمام اجزای آشپزخانه دقت کنید. جنس و رنگ کابینت‌ها یکی از مهم‌ترین نکته هاست. برای مثال اگر کابینت‌ها مدل ساده‌ای هستند بهتر است کاشی و سرامیک بین آنها را از مدل‌های شلوغ‌تر استفاده کنید و همینطور برعکس.

انتخاب شکل، برش و نصب کاشی و سرامیک

با پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع سایز و برش از کاشی ها لازم نیست که به نوع مربعی بسنده کنید. انواعی از شکل‌های کاشی وجود دارد مانند طرح لوزی و یا حتی می‌توانید طرح‌های مستطیل را نیز شبیه به حالت آجری در دیوار آشپزخانه‌تان نصب کنید. پس برای انتخاب شکل کاشی و سرامیک خود را محدود نکنید.

بندکشی سرامیک و کاشی

اگر از طرح‌ساده کاشی و سرامیک برای دیوار استفاده می‌کنید بهتر است بند‌کشی آن کمی پهن‌تر از حالت معمول باشد و میان کاشی‌ها و در واقع روی بندکشی را از کاشی‌های مینیاتور استفاده کنید تا ظاهر دیوار از یکنواختی در بیاید. اما اگر از طرح‌های شلوغ استفاده می‌کنید بهتر است بندکشی بسیار ظریف و همرنگ با کاشی و سرامیک باشد.

بندکشی سرامیک و کاشی

سبک زندگی و تعداد افراد خانواده

اگر قرار است آشپزخانه شما محل رفت و آمد افراد زیادی باشد پس نیاز به کف مقاوم‌تری دارد و برای انتخاب کاشی و سرامیک برای کف آن باید این نکته را در نظر بگیرید، تصور کنید یک خانواده پر جمعیت هر روز وقت غذا در آشپزخانه جمع شوند و صندلی‌ها را جا به جا کنند، چنین آشپزخانه‌ای نیاز به سرامیک مقاوم و مات دارد که هم خراش و ضربه نبیند و هم زود کثیف نشود. همچنین اگر فرصت و امکان تمیز کردن مداوم کاشی و سرامیک را ندارید، از انواعی استفاده کنید که تیره و یا مات باشند.

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بیان کنید

Toggle This