خصوصیات سرامیک خوب

خصوصیات سرامیک خوب

بیشتر افراد در زمان خرید سرامیک  فقط و فقط به  زیبایی سرامیک و نقش و نگار آن توجه می کنند، ولی متاسفانه سایر عواملی که برای انتخاب یک  سرامیک خوب باید مد نظر قرار نمی دهند. البته این موضوع شاید به دلیل عدم آگاهی باشد. پس به همین  دلیل در این مطلب کاشیران  به  شما این  آگاهی را می دهد که یک  سرامیک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد.پس با ما همراه باشید

انواع  سرامیک

سرامیک  ها را به  طور کلی در ۲ دسته تقسیم  بندی می کند سرامیک هایی که دارای سطح براق هستند و سرامیک های سطح آنها مات است. انواع  سرامیک ها را با توجه اطلاعاتی که بر روی بسته بندی آنها درج  شده است می توان تشخیص داد که به  صورتی کلی همه سرامیک ها در هر نوع و نمونه ای در ۴ دسته از نظر کیفیتی قرار می گیرند  و آنها را با نام های سرامیک  درجه ۱ تا درجه ۴ می شناسیم. اطلاعاتی که روی بسته بندی ها نوشته شده و باید به آنها دقت کنیم  عبارتند از:

  • درجه کیفیتی
  • PEI
  • میزان جذب آب
  • ضرب اصطکاک
  • مقاومت در برابر یخ  زدگی
  • چند رنگ بودن سرامیک مورد نظر

مواردی که در لیست بالا گفتیم مواردی هستند که در زمان خرید بهتر است که به  آنها توجه  داشته باشید.

 

منظور از درجه در رنگ کاشی چیست؟

حتما تا حالا شنیده اید که فلان سرامیک  درجه ۱ بود ولی دیگری درجه  ۲ یا ۳٫ این  درجه بندی ها یکی از کلیدی ترین مواردی است که به  شما می گوید یک  سرامیک خوب است یا خیر. هر چه کیفیت سرامیک بهتر باشد، قیمت آن نیز بالا تر است. شما در این مورد باید به  یاد داشته باشید سرامیک مناسب و خوب برای کف باید درجه ۱ یا حداقل درجه ۲ باشد، و برای کمتر شدن هزینه برای دیوار ها می توانید از سرامیک های درجه ۳ نیز استفاده کنید. یک  نکته در این خصوص هست، و آن هم این  است که شما می توانید از سرامیک هایی که دارای کیفیت  بهتری هستند برای دیوار خود استفاده کنید، ولی از فکر این که به خاطر صرفه اقتصادی از سرامیک ها و کاشی های بی کیفیت برای کف استفاده کنید باید بیرون بیایید، چرا که این  کار باعث هدر رفتن سرمایه  و پول شما خواهد شد.

خصوصیات سرامیک خوب،منظور از مقاومت در برابر سرما و چند رنگی در سرامیک چیست،درصد لیزی در سرامیک ها چیست؟،منظور از درجه در رنگ کاشی چیست؟

PEI یا درجه ساییدگی در سرامیک ها

PEI یا درجه ساییدگی یه مقدار بر روی جعبه های سرامیک هاست، البته لازم  به ذکر است که این درجه  بندی فقط مخصوص سرامیک های براق است و در  سرامیک های مات وجود ندارد. در اصل درجه ساییدگی دوام آن سرامیک به عنون سرامیک کف را نشان می دهد و آنرا با aa نشان می دهند. شما بسته به  نیاز خود باید PEI سرامیک  خود را انتخاب کنید، چرا که استفاده از یک  سرامیک با PEI زیاد برای جایی که در معرض سایش نباشد، کار اشتباهی است و باعث بالا رفتن هزینه های می شود.

 

درجه  جذب آب سرامیک  یا W.A

درجه جذب آب یا W.A در سرامیک هادرجه جذب آب در سرامیک ها برای شما مشخص می کند که آیا سرامیکی که قصد خرید آنرا دارید برای محیط های مرطوب قابل استفاده است  یا نه. این درجه بندی ها سرامیک های مختلف را به ۴ درجه کیفیتی از نظر جذب آب تقسیم  بندی می کنند. دسته آخر که طبیعتا باید دارای بیشترین جذب آب باشد ۷ درصد وزن خود آب جذب می کند، دسته بعدی ۳ تا ۷ درصد، دسته ی بعد ۰٫۵ تا ۳ درصد و درسته اول که دارای کمترین جذب آب است تقریبا غیر قابل نفوظ می باشد و از ۰ تا ۰٫۵ درصد وزن خود جذب آب دارد و گزینه ی خوبی برای استخرها و مکان هایی است که آب و رطوبت اصلا نباید از آن عبور کند.

 

درصد لیزی در سرامیک ها چیست؟

COF یک معیار برای مشخص کردن میزان  لیز بودن سرامیک و کاشی است و مقاومت کاشی در برابر لیز خوردن را برای شما مشخص می کند.هر چه این میزان بالاتر باشد اصطکاک  کف پای افراد با سرامیک کمتر است و به همین  صورت اگر مقدار COF کم باشد لیزی سرامیک کف شما بیشتر خواهد بود، و به این  صورت باید در نظر داشته باشید برای منزل خود سرامیک های  با COF بیشتر از ۵۰ انتخاب کنید. از طرفی اگر قصد انتخاب سرامیک برای یک ساختمان تجاری پر رفت و آمد را دارید باید به  یاد داشته باشید که از سرامیک هایی استفاده کنید که COF آنها ۶۰ یا بیشتر است. یک  نکته ی دیگر اینکه  COF یکی از معیار هایی است که باید در زمان  خرید سرامیک  برای حمام و سرویس بهداشتی در نظر داشته باشید.

 

منظور از مقاومت در برابر سرما و چند رنگی در سرامیک چیست؟

این درجه بندی است که مقاومت سرامیک یا کاشی را در فضا های بیرونی و سرما نشان می دهد. در این مورد شما باید فقط زمانی که  قصد خرید سرامیک برای فضای بیرون  خانه را دارید، این معیار را در نظر بگیرید.
چند رنگی نیز یک درجه بندی است و برای زمان هایی از آن استفاده می شود که قصد داشته باشید تنوع رنگ را در سرامیک های کف یک  سالن  بزرگ  بوجود بیاورید تا فضا از یک نواختی بیرون بیاید.

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بیان کنید

Toggle This